10 faktów o Kubusiu Puchatku

 

10 faktów o Kubusiu Puchatku

10 faktów o Kubusiu Puchatku (2)

 

Czy wiedzieliście, że postać Kubusia Puchatka została zainspirowana prawdziwym niedźwiedziem, a raczej malutką niedźwiedzicą? A pierwsze, oryginalne imię  Kubusia to Edward? Oraz, że dzień 19 Stycznia to  Dzień Kubusia Puchatka?

Jeśli również jesteście fanami tego małego, niesfornego misia i jego przyjaciół, 10 faktów o Kubusiu Puchatku może bardzo Was zaskoczyć ☺ 

  1. Malutka niedźwiedzica o imieniu Winnie została zakupiona za 20$         ( teraz około 450$)  w Winnipegu w  Kanadzie, w 1914  podczas wojny  przez weterynarza Harriego Colebourna. Miś podróżował z właścicielem i wylądował w Anglii, ale z powodu kolejnego przeniesienia do Francj, Harry zostawił  ją w Londyńskim Zoo. To właśnie tamWinnie została wypatrzona przez  Christophera Robina Milne, syna Alana Alexandera  Milne – autora powieści.
  2. Christopher bardzo pokochał misia z zoo, często go odwiedzał i postanowił zmienić imię swojego ukochanego misia Edwarda, którego dostał na swoje pierwsze urodziny  z Edwarda na Winnie. To właśnie on był główną inspiracją dla Alana Milne. 
  3. Oprócz Puchatka Christopher Robin posiadał pluszowego osła -Kłapouchego; świnkę -Prosiaczka; Kangura – Roo oraz tygrysa , a więc tylko Królik i Sowa nie byli zainspirowani prawdziwymi zabawkami chłopca. Ich postacie wzięły się od prawdziwych zwierząt na farmie Cotchford, posiadłości Milnesów w Sussex.

Później posiadłość Cotchford Farm została zakupiona przez gitarzystę Rolling Stones, Briana Jonesa, który zmarł na tamtejszym basenie w 1969 roku.

      4. W 1961 roku Walt Disney kupił  prawa autorskie od wdowy po A.A. Milne, Daphne.

Kubuś Puchatek stał się jedną z najpopularniejszych postaci Walta Disneya. To Disney dodał kolejnego bohatera Gophera, który nigdy nie gościł w oryginalnej wersji. Główny bohater nigdy wcześniej nie nosił też czerwonej koszulki. 

10 faktów o Kubusiu Puchatku (3)

     5. W Warszawie jest ulica Kubusia Puchatka, nazwana jego imieniem. Stoi tam również kamienna tabliczka przedstawiającą Kubusia idącego ręka w rękę z Prosiaczkiem.

W małej miejscowości Tuszyn postanowiono nazwać imieniem Kubusia Puchatka plaz zabaw, jednak jeden z radnych nie zgodził się na tę nazwę ze względu “ na nieodpowiedni strój głównego bohatera” .

     6. Każdy może wysłać kartki urodzinowe do Kubusia Puchatka dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku, gdzie mieszka oryginalny pluszowy miś Christophera Robina.

Mieszkają tam również inne oryginalne pluszowe zabawki chłopca. Są one przechowywane w  kuloodpornej gablocie w Bibliotece Publicznej Nowego Jorku i są odwiedzane przez 750 000 odwiedzających rocznie. Są niezwykle delikatne, a ich środowisko jest stale monitorowane pod kątem temperatury, wilgotności względnej i poziomu światła.

10 faktów o Kubusiu Puchatku

 

    7. Graliście kiedyś w patyki? Gra, którą pamiętam z dziecięcych lat pochodzi właśnie z powieści Winnie the Pooh. To tzw. “ poohsticks” była jedną  z głównych atrakcji bohaterów książki. Co ciekawe mistrzostwa świata w “poohsticks” odbywają się co roku w hrabstwie Oxfordshire w Anglii. Cały dochód z zabawy jest przeznaczony na cele charytatywne. 

    8. Kanga w oryginalnych notatkach Milne’a miała rodzaj męski,  ale autor zmienił zdanie, aby stworzyć  jedyną postać żeńską w powieści. 

    9. Prawdziwa Winnie, mieszkanka londyńskiego zoo zmarła w 1934 roku, mając 20 lat – to dwa lata więcej niż przeciętny amerykański czarny niedźwiedź, który żyłby na wolności. Ponoć niedźwiedzica zmagała się z  poważnymi chorobami dziąseł, prawdopodobnie z powodu miodu i słodkich bułek, którymi była karmiona przez  uwielbiających  ją  gości zoo. 

    10. Kubuś Puchatek obchodzi urodziny w tym samym dniu co  królowa Anglii Elżbietą II.  Zarówno kólowa, jak i Kubuś Puchatek urodzili się tego samego roku, 1926. Aby uczcić ich wspólne 90. urodziny, powstała specjalna historia, w której Puchatek odwiedza Królową w Anglii. Historia opowiada o Puchatku i przyjaciołach, którzy odwiedzają królową w Pałacu Buckingham, aby wspólnie świętować urodziny i dostarczyć Królowej specjalny prezent.

 

Winnie the Pooh stał się ponadczasowym hitem nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Uważam, że cała historia jest bardzo ciekawa i zaskakująca. Czy też tak myślicie? Za co kochacie tego wyjątkowego misia?  Może za jego słynne złote myśli, cytowane do dziś. Czy macie swój ulubiony cytat z Kubusia Puchatka? Ciekawa jestem czy mieliście swoją ulubioną postać?  Jeśli tak, podzielcie się tym w komentarzach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *