10 faktów o Kubusiu Puchatku
10 faktów o Kubusiu Puchatku
Czy wiedzieliście, że postać Kubusia Puchatka została zainspirowana prawdziwym niedźwiedziem, a raczej malutką niedźwiedzicą? A pierwsze, oryginalne imię Kubusia to Edward? Oraz, że dzień 19 Stycznia to Dzień Kubusia Puchatka?
Jeśli również jesteście fanami tego małego, niesfornego misia i jego przyjaciół, 10 faktów o Kubusiu Puchatku może bardzo Was zaskoczyć ☺
- Malutka niedźwiedzica o imieniu Winnie została zakupiona za 20$ ( teraz około 450$) w Winnipegu w Kanadzie, w 1914 podczas wojny przez weterynarza Harriego Colebourna. Miś podróżował z właścicielem i wylądował w Anglii, ale z powodu kolejnego przeniesienia do Francj, Harry zostawił ją w Londyńskim Zoo. To właśnie tamWinnie została wypatrzona przez Christophera Robina Milne, syna Alana Alexandera Milne – autora powieści.
- Christopher bardzo pokochał misia z zoo, często go odwiedzał i postanowił zmienić imię swojego ukochanego misia Edwarda, którego dostał na swoje pierwsze urodziny z Edwarda na Winnie. To właśnie on był główną inspiracją dla Alana Milne.
- Oprócz Puchatka Christopher Robin posiadał pluszowego osła -Kłapouchego; świnkę -Prosiaczka; Kangura – Roo oraz tygrysa , a więc tylko Królik i Sowa nie byli zainspirowani prawdziwymi zabawkami chłopca. Ich postacie wzięły się od prawdziwych zwierząt na farmie Cotchford, posiadłości Milnesów w Sussex.
Później posiadłość Cotchford Farm została zakupiona przez gitarzystę Rolling Stones, Briana Jonesa, który zmarł na tamtejszym basenie w 1969 roku.
4. W 1961 roku Walt Disney kupił prawa autorskie od wdowy po A.A. Milne, Daphne.
Kubuś Puchatek stał się jedną z najpopularniejszych postaci Walta Disneya. To Disney dodał kolejnego bohatera Gophera, który nigdy nie gościł w oryginalnej wersji. Główny bohater nigdy wcześniej nie nosił też czerwonej koszulki.
5. W Warszawie jest ulica Kubusia Puchatka, nazwana jego imieniem. Stoi tam również kamienna tabliczka przedstawiającą Kubusia idącego ręka w rękę z Prosiaczkiem.
W małej miejscowości Tuszyn postanowiono nazwać imieniem Kubusia Puchatka plaz zabaw, jednak jeden z radnych nie zgodził się na tę nazwę ze względu “ na nieodpowiedni strój głównego bohatera” .
6. Każdy może wysłać kartki urodzinowe do Kubusia Puchatka dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Nowym Jorku, gdzie mieszka oryginalny pluszowy miś Christophera Robina.
Mieszkają tam również inne oryginalne pluszowe zabawki chłopca. Są one przechowywane w kuloodpornej gablocie w Bibliotece Publicznej Nowego Jorku i są odwiedzane przez 750 000 odwiedzających rocznie. Są niezwykle delikatne, a ich środowisko jest stale monitorowane pod kątem temperatury, wilgotności względnej i poziomu światła.
7. Graliście kiedyś w patyki? Gra, którą pamiętam z dziecięcych lat pochodzi właśnie z powieści Winnie the Pooh. To tzw. “ poohsticks” była jedną z głównych atrakcji bohaterów książki. Co ciekawe mistrzostwa świata w “poohsticks” odbywają się co roku w hrabstwie Oxfordshire w Anglii. Cały dochód z zabawy jest przeznaczony na cele charytatywne.
8. Kanga w oryginalnych notatkach Milne’a miała rodzaj męski, ale autor zmienił zdanie, aby stworzyć jedyną postać żeńską w powieści.
9. Prawdziwa Winnie, mieszkanka londyńskiego zoo zmarła w 1934 roku, mając 20 lat – to dwa lata więcej niż przeciętny amerykański czarny niedźwiedź, który żyłby na wolności. Ponoć niedźwiedzica zmagała się z poważnymi chorobami dziąseł, prawdopodobnie z powodu miodu i słodkich bułek, którymi była karmiona przez uwielbiających ją gości zoo.
10. Kubuś Puchatek obchodzi urodziny w tym samym dniu co królowa Anglii Elżbietą II. Zarówno kólowa, jak i Kubuś Puchatek urodzili się tego samego roku, 1926. Aby uczcić ich wspólne 90. urodziny, powstała specjalna historia, w której Puchatek odwiedza Królową w Anglii. Historia opowiada o Puchatku i przyjaciołach, którzy odwiedzają królową w Pałacu Buckingham, aby wspólnie świętować urodziny i dostarczyć Królowej specjalny prezent.
Winnie the Pooh stał się ponadczasowym hitem nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Uważam, że cała historia jest bardzo ciekawa i zaskakująca. Czy też tak myślicie? Za co kochacie tego wyjątkowego misia? Może za jego słynne złote myśli, cytowane do dziś. Czy macie swój ulubiony cytat z Kubusia Puchatka? Ciekawa jestem czy mieliście swoją ulubioną postać? Jeśli tak, podzielcie się tym w komentarzach.