Pomysł na kreatywne zajęcia z języka angielskiego: „Zróbmy bałwana”

Kreatywne zajęcia z języka angielskiego

Zima to pora roku, w której tematów do nauki jest naprawdę mnóstwo. Budowanie bałwana, sporty zimowe, śnieżna pogoda… No właśnie, nie wiem jak u Was, ale w moim rejonie Polski zima od dłuższego czasu nie rozpieszcza nas śniegiem. Jak tu zrobić bałwana bez śniegu?? Lepienie bałwana to jedno z moich ulubionych wspomnień z dzieciństwa i nawet jako dorosła osoba uwielbiam to robić. Podczas moich zimowych zajęć bałwanki i wszystko co z nimi związane zawsze zajmują ważne miejsce.

Świetnie wszystkim znana piosenka „ I am a little snowman” podsunęła mi pewien pomysł. Śniegu brakuje, więc postanowiłam zrobić z dziećmi nieco inne bałwanki. Są to bałwany, które można zabrać do domu lub bez problemu je w nim przygotować. Jeśli macie niedużą grupę pomysł ten z powodzeniem możecie wykorzystać na swoich zajęciach. Jeśli czytacie ten post z domu, podejrzewam, że macie w nim wszystko co potrzeba, aby zrobić go nawet zaraz. 

Zróbmy bałwana

Dodam jedynie, że kiedy moja córeczka wróciła z przedszkola i zobaczyła gotowego już bałwanka „próbnego” od razu wyrwała mi go z ręki i zaniosła do swojego pokoju mówiąc, że musi go mieć ☺ Myślę, że i wasze dzieciaki będą zadowolone.

Potrzebujemy tylko 4 przedmioty: 

  • pustą małą butelkę po wodzie ( najlepiej przezroczystą, bez niebieskiego, zielonego lub innego zabarwienia), 
  • watę ( jeśli jej nie macie, możecie wykorzystać zgnieciony papier , nawet toaletowy ), 
  • kawałek wstążki, 
  • kolorowy papier, najlepiej samoprzylepny (ja użyłam arkuszu piankowego)

przykładowe zajęcia z języka angielskiego ulepimy dziś bałwana

Jeśli chcecie wykorzystać ten pomysł na zajęciach w małej grupie, kolekcjonowanie butelek zajmie najwięcej czasu. Można też zrobić jednego większego bałwanka wykorzystując dużą butelkę lub inne przezroczyste opakowanie. Oczywiście, najlepiej przygotować sobie wszystkie elementy wcześniej i rozdać je dzieciom, aby samo tworzenie bałwanka nie zajęło bardzo dużo czasu. Inaczej kiedy bałwanka robią starsze dzieci, a czasu macie sporo. Wtedy to one mogą wykonać większość pracy samodzielnie. Może to być też fajny pomysł na projekt w dużej grupie, gdzie dzieciaki muszą zebrać biały papier z recyklingu i nim wypełnić nawet pustą 5 litrową butelkę. Powstanie wtedy bałwan gigant ☺Kolejny pomysł, który od razu mi się nasuwa to zrobienie kilku rozmiarów bałwanków, co da wam świetną okazję do porównywania i ćwiczenia słownictwa związanego z rozmiarami. Każde zajęcia kreatywne są bardzo dobrą okazją do uczenia dzieci nowych słówek. Więcej o tym w moim filmiku. 

Jeśli wybierzecie opcję z małymi bałwankami, w małych grupach, gdzie to wy przygotowujecie elementy dzieciom do naklejania, pamiętajcie, aby nie wszystkie elementy wyglądały tak samo. Mam tu na myśli ‘usta’ wycięte z czerwonego papieru. Pamiętajcie, aby kształty ust były różne, nie narzucajcie dzieciom tworzenia identycznego modelu bałwanka. Jedne z nich mogą być uśmiechnięte, inne smutne lub złe. W ten sposób stworzycie okazję do rozmowy o emocjach, gdzie możecie spytać dzieciaki „ is your snowman happy or sad?”.  

Na filmiku możecie zobaczyć jak przygotowałam swojego bałwanka, po czym użyłam go do zaśpiewania bardzo popularnej piosenki „I am a little snowman”.

Jeśli korzystacie z tablicy multimedialnej, możecie na zakończenie lekcji stworzyć dodatkowo bałwanka interaktywnego. Jest to ciekawe ćwiczenie słownictwa, a przy tym mnóstwo zabawy. Na naszych zajęciach w English Kids Club często korzystamy ze strony ABCYA.COM. Jednak w sieci znajdziecie mnóstwo podobnych gier, gdzie dzieci mogą tworzyć przeróżne bałwanki. Nie jest to może tyle frajdy co budowanie prawdziwego bałwana, ale gwarantuję świętną zabawę i przy tym efektywną naukę podczas waszych zajęć! 

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawicie komentarz i podzielicie się ze mną swoimi pomysłami jeżeli wykorzystaliście ten pomysł na swoich zajęciach z j. angielskiego. Jeśli dodaliście coś od siebie, piszcie i chwalcie się swoimi bałwankami 🙂 


Ps. Dziękuję, że dotrwaliście do końca! Mam tu dla Was małą niespodziankę : ) pomysł na grę z darmowymi templatkami z Make Believe Ideas : https://www.makebelieveideas.com/wp-content/uploads/2020/11/Snowman-Bowling.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *