Geoboard czyli Geoplan i jego wykorzystanie w nauce figur i kształtów po angielsku.

Geoboard czyli Geoplan i jego wykorzystanie w nauce figur i kształtów po angielsku.

Geoplan i jego wykorzystanie (5)

Shapes czyli figury lub kształty to bardzo ważny obszar nauki, który ma kluczowe znaczenie w życiu każdego dziecka.

 

Nauka kształtów nie tylko pomaga dzieciom identyfikować i organizować informacje wizualne, ale także pomaga im uczyć się umiejętności w innych obszarach nauki, w tym w czytaniu, matematyce i naukach ścisłych, z których będą korzystać przez całe życie. Znajomość figur pomaga dzieciom  również zrozumieć inne znaki i symbole oraz ułatwia naukę alfabetu. Badania pokazują ,że to właśnie umiejętność rozpoznawania kształtów daje dzieciom przewagę w wielu dziedzinach nauki.

Geoplan i jego wykorzystanie (3)

Umiejętności nabywane podczas nauki figur geometrycznych:

  • Odróżnianie

Takie same czy inne?

Podstawowe kształty, takie jak koła, trójkąty i kwadraty, wyraźnie się od siebie różnią. To sprawia, że świetnie nadają się do ćwiczenia rozróżniania i opisywania różniących się od siebie przedmiotów, a tym samym do nauki kategoryzowania otaczającego nas świata.

  • Rozwiązywanie problemów i relacje przestrzenne

Nauka figur to świetny sposób na wprowadzenie umiejętności rozwiązywania problemów. Dzieci już od najmłodszych lat uczą się tego poprzez dopasowywanie kształtów do otworów. Na pewno każdy z Was widział zabawkę z otworami i kształtami , które trzeba włożyć do środka , tak zwany sorter jest jednym z pierwszych narzędzi, które dziecko wykorzystuje do nauki rozwiązywania problemów  w relacjach przestrzennych. Umiejętność ta ma kluczowe znaczenie w przyszłym życiu dziecka.

  • Umiejętności matematyczne

Umiejętności matematyczne są oczywistym obszarem, który rozwijamy podczas nauki kształtów i figur geometrycznych

  • Rozpoznawanie liter

To jeden z najważniejszych powodów, dla których warto wcześnie pracować z kształtami, umiejętność rozróżniania kształtów pomaga w rozpoznawaniu liter.

Ćwiczenia w rozróżniania kwadratu i trójkąta pomaga dzieciom rozpoznawać różne litery. To samo dotyczy cyfr.

Pracując jako nauczyciel w przedszkolu w Kanadzie moim zadaniem było planowanie programu na podstawie obserwacji zachowań dzieci w swojej grupie. Zawsze uważałam tę praktykę za bardzo efektywną, bo każde zaplanowane przez nasz zespół zajęcia łączyły się z zainteresowaniami dzieci oraz skupiały się na kształtowaniu umiejętności,  w których nasi podopieczni potrzebowali najwięcej wsparcia. Wiedząc jak istotna jest nauka kształtów,  która miedzy innymi rozwija umiejętność analizowania zewnętrznych, wizualnych cech przedmiotów, regularnie planowałyśmy zajęcia z użyciem figur.

Obecnie na swoich zajęciach również staram się poświęcać dużo czasu na zabawę z figurami geometrycznymi. Jedną z pomocy dydaktycznych, których używałam na zajęciach w Kanadzie był „geoboard” czyli tzw.  Geoplan.

Geoplan i jego wykorzystanie (1)

Geoplan to jedno z narzędzi stosowanych również w metodzie Marii Montessori. Jest to tabliczka z ułożonymi w równych odstępach wystającymi elementami, na które dziecko może naciągać gumki recepturki, tworząc różne kształty. Geoboard możemy wykorzystać do nauki figur geometrycznych oraz  rozwijania sprawności motoryki małej u młodszych dzieci.

Na filmie pokaże Wam jak przygotować go  w domu i potem wykorzystać  do nauki języka angielskiego.  W zależności od wieku waszych dzieci geoplan możecie wykorzystać na wiele sposobów. Dzieci poprzez naciąganie na ( w moim przypadku ) główki od pinezek,  gumek recepturek, mogą tworzyć rozmaite kształty. Im starsze dzieci tym więcej możliwości. W internecie dostępne są również wzory do wydrukowania dla dzieci starszych, nie tylko z figurami geometrycznymi ale też innymi, przeróżnymi kształtami. Jeśli wolicie , aby Wasze dziecko użyło swojej kreatywności, pozwólcie mu ułożyć własne kształty. Możecie też sami stworzyć wiele kształtów na waszym geoplanie i poprosić dzieci, aby odszukały dany kształt.

Zwroty, które możecie użyć podczas waszych zajęć:

Can you see a rectangle? How many shapes can you see? Can you make a flower? Where is the square? Can you show me the biggest triangle?

Same tworzenie geoboard było w naszym domu bardzo fascynującym zajęciem, nie trwało długo bo przygotowanie go zajmuje maksymalnie 10 minut, ale projekt był naprawdę udany. Mój mały pomocnik bardzo skupił się na wtykaniu pinezek starając się utrzymać odpowiednie odległości i dobierać kolory tak, aby żaden się nie powtórzył. Wiedziałam, że kolorowe pinezki zachęcą małe rączki do zabawy dlatego też postanowiłam użyć różnokolorowych pinezek.

Geoplan i jego wykorzystanie (6)

Jednym z pierwszych pomysłów było stworzenie domku, co przypomniało nam o jednej z naszych ulubionych piosenek. „Square house”. Bardzo polecamy ją do nauki kształtów po angielsku. Posłuchać jej możecie tutaj :

Pomysłów na naukę kształtów po angielsku jest naprawdę mnóstwo, mam nadzieję, że nasz pomysł również Wam się spodoba. Miłej zabawy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *